Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah on vieraillut Uusi puu -näyttelyssä, jonka Suomen metsäyhdistys on tuonut Lontooseen yhteistyössä Circular Bioeconomy Alliancen ja The King’s Foundationin kanssa.
Samaan aikaan Uusi puu -näyttelyyn tutustuivat tasavallan presidentti Alexander Stubb ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb sekä kuningas Charles III. Näyttelyllä Suomi esittelee vahvaan osaamiseensa perustuvia puupohjaisia biotalousratkaisuja ja -innovaatioita.
– Oli todella hienoa nähdä, miten kiinnostuneena kuningas kyseli tästä näyttelystä ja erityisesti suomalaisesta biotaloudesta, Essayah kertoo.

Olen ylpeä suomalaisesta metsäbiotalousosaamisesta. Se tarjoaa maailmalle ratkaisuja, joiden avulla voimme vähentää riippuvuutta fossiilisista raaka-aineista.
Hän sanoo olevansa ylpeä suomalaisesta metsäbiotalousosaamisesta, joka tarjoaa maailmalle ratkaisuja, joiden avulla voidaan vähentää riippuvuutta fossiilisista raaka-aineista.

Uusi puu -näyttely New Wood: Building a Bio-Based Future esittelee maaliskuussa Lontoossa kymmeniä puupohjaisia arjen tuotteita. Yli viittäkymmentä tuotetta yhdistää niiden innovatiivinen tapa hyödyntää puupohjaisia materiaaleja. Uusiutuvalla puulla voidaan korvata fossiilisia raaka-aineita lähes kaikessa, kuten muoveissa, tekstiileissä ja kemikaaleissa.
Uusi puuta vetää Suomen Metsäyhdistys, joka on jo vuodesta 1877 viestinyt metsien merkityksestä yhteiskunnalle. Uusi puuta rahoittavat sen 20 jäsenyritystä ja -organisaatiota. Hanketta on ollut perustamassa ja tukemassa alusta asti Suomen Metsäsäätiö.
Uusi puun näyttely on ollut esillä muun muassa Euroopan komissiossa ja Osakan maailmannäyttelyssä. Parhaillaan se kiertää Aasian maissa. Helsingissä siihen voi tutustua Finlandia-talon pysyvässä näyttelyssä.