– Nuorten tulee päästä kiinni työelämään ja koulutus on yksi parhaista keinoista vahvistaa työllistymistä, Östman totesi.
Korkeakoulutettujen määrän kasvattaminen ei kuitenkaan saa olla itseisarvo vaan koulutuksen tulee antaa työelämän tarvitsemia taitoja ja tukea työllistymistä.
– Myös laadukkaan ammatillisen tutkinnon tulee antaa riittävät valmiudet siirtyä työelämään ilman että jatko-opinnot ovat välttämättömiä, Östman sanoi.
Hän muistutti, että Suomi tarvitsee sekä korkeasti koulutettuja asiantuntijoita että ammattitaitoisia osaajia eri aloille.
Östman kysyi, että miten hallitus on vahvistanut koulutuksen ja työelämän välistä yhteyttä sekä koulutuksen laatua niin, että eri koulutusasteilla hankittu osaaminen johtaa entistä paremmin työllistymiseen.
Tiede ja kulttuuriministeri Talvitien mukaan Orpon hallitus on muun muassa lisännyt aloituspaikkoja korkeakouluihin.
– Maaliskuussa teimme päätökset reilusta 1000 lisäaloituspaikasta, jotka ovat jo tänä syksynä voimassa. Siellä on kasvun aloja, kuten tekniikan puolella kyberturvallisuutta ja datataloutta.
– Olemme rahoittaneet kaikki aloituspaikat täysimääräisesti, ministeri lisäsi.
Hän muistutti, että korkeakoulututkinto ja korkea osaaminen on edelleen paras investointi sekä yksilön että yhteiskunnan kannalta.
– Korkeakoulutettujen työllisyys on yli 88 prosenttia ja se kertoo siitä, että osaamiseen ja korkeakoulutukseen on tärkeätä panostaa, mutta on myös todella tärkeää pitää koko koulutusketju kunnossa.