Essayah pitää toisaalta hyvänä, että puolueiden ja ehdokkaiden todelliset karvat alkavat paljastua, kun eduskuntavaaleihin on enää vajaa vuosi aikaa.
Esimerkiksi Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne kertoi haluavansa lakkauttaa maa- ja metsätalousministeriön. Harjannetta komppasivat demariopiskelijat saman sisältöisellä ohjelma- ja puoluekokousaloitteellaan.
Essayah arvioi, että Harjanteen lakkautusinto kumpuaa hänen kritiikistään harjoitettua maa- ja metsätalouspolitiikkaa kohtaan, kun taas demareille koko ministeriö toimialoineen edustaa ”menneisyyden jäännettä”.
– Molemmilla tahoilla on kuitenkin sama ratkaisu ongelmaansa: sulautetaan koko kolmen ämmän ministeriö ympäristöministeriöön. Viime mainitun hallinnonhaaran virkamiehet ovat Harjanteen mukaan jääneet pahasti alakynteen, kun ”maa- ja metsätalousministeri Essayah on kävellyt joka käänteessä ympäristöministeriön yli.”
– Ymmärrän, että Atte varmasti haikailee viime hallituskauden marssijärjestystä. Maaseudulta tulikin runsaasti palautetta, että tuon parempaa tunnustusta ei voi ministeri työstään saada! Kysyin jo pilke silmäkulmassa edustaja Harjanteelta, josko saan häntä siteerata vaaliesitteessäni, Essayah kirjoittaa.
Hän kokee, että tämä hallitus on tehnyt yhtenä joukkona hyvää työtä ruokaturvan ja biotalouden vahvistamiseksi tässä konfliktien ja epävarmuuden ajassa. Taloudellisesti niukoista ajoista huolimatta ruokaa tuottavasta maataloudesta ei ole leikattu eikä maataloustukiin koskettu.
– Hyvä muistaa, että maatalous on demareiden leikkauslistan kärkipäässä, vaikka muutoin Lindtmanin säästölistaa edelleen odotellaan.
Essayahin mukaan ministeriöiden lakkautuspuheet voisi helposti jättää klikkiotsikoiden metsästämiseksi, mutta huolestuttavaa on, että vihervasemmiston puheiden taustalla näyttää olevan aito tietämättömyys biotalouden merkityksestä Suomelle.
– Tätä vahvisti vielä vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran ja ammattiliitto Pron eläköityneen ay-pampun Palokankaan puheet, kuinka Suomi ei pärjää sellua keittämällä. Virralle isänmaa on ”banaanivaltio, jonka vienti nojaa turkiksiin ja selluun”.
– Punavihreät ivaavat toimialaa, joka tuo Suomeen kymmenien miljardien tulot ja työllistää noin 300 000 suomalaista. Ala muodostaa vajaan viidenneksen Suomen BKT:stä ja vastaa lähes kolmanneksesta Suomen tavaraviennistä. Biotaloudessa uusiutuvan energian ja kiertotalouden ratkaisut yhdistettynä digitalisaatioon taas ovat aloja, joilla olemme edelläkävijöitä.
Sen sijaan hallitus on Essayhin mukaan ymmärtänyt biotalouden merkityksen, ja vuodesta 2024 lähiten joka vuosi se on tukenut biotalouden 10 miljoonan euron kasvupaketilla elintarvikevientiä, metsäbiotalouden arvoketjujen kehittämistä ja huoltovarmuutta.
– Meitä suomalaisia on siunattu runsailla luonnonvaroilla; puhtaalla vedellä ja metsillä, mineraaleilla ja osaavalla ruuantuotannolla. Niitä vastuullisesti hyödyntämällä olemme kansakunta, jolla on tulevaisuus omissa käsissä. Punavihreä kupla ei tätä arvosta, joten ministeriön lakkautuspuheita ei kannata sivuuttaa heittona, vaan se kielii todellisesta asennevammasta.