KD:lta eriävä mielipide hallituksen alkoholilakiesitykseen – ”Toivomme esityksen korjaamista eduskuntakäsittelyssä”
KD:lta eriävä mielipide hallituksen alkoholilakiesitykseen – ”Toivomme esityksen korjaamista eduskuntakäsittelyssä”
25.9.2025 klo 13:54 Uutiset
Kristillisdemokraatit jätti eriävän mielipiteen alkoholin etämyyntiä ja kotiinkuljetusta, eli niin sanottua toimitusmyyntiä, koskevaan hallituksen esitykseen tänään valtioneuvoston yleisistunnossa.
Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala (kd) esitti lakiesityksen hylkäämistä ja jätti pöytäkirjaan eriävän mielipiteen. KD toivoo, että valiokuntakäsittelyssä esitystä korjataan sekä alkoholin markkinoinnin että etämyynnin prosenttirajojen osalta.
Poutala pitää erityisen huolestuttavana sitä, että lausuntokierroksen jälkeen esitystä on muutettu siten, että alkoholimainontaa vapautetaan sallimalla vaikuttajamarkkinointi eli niin sanottujen some-influenssereiden alkoholimainonta.
– Sosiaalinen media on pääasiallinen media, jota lapset ja nuoret seuraavat. Alkoholimainontaa koskevat säännökset on tehty erityisesti suojelemaan lapsia ja nuoria. Herää kysymys, onko esityksen myötä tarkoitus kohdentaa alkoholimainontaa nimenomaan nuorten kohderyhmään? Hallitusohjelmassa linjataan ennaltaehkäisevän lasten ja nuorten päihdetyön vahvistamisesta. Esitys on täysin ristiriidassa tämän tavoitteen kanssa, Poutala toteaa.
Hän muistuttaa, että myös komissio kehottaa tähän esitykseen antamassaan lausunnossa (notifiointi) Suomea etsimään vaikuttajamarkkinoinnin rajoitusten lisäksi keinoja suojella lapsia ja nuoria sekä vähemmistöjä alkoholimainonnalta eri videojakopalveluissa.
– Komission kehotusta ei ole otettu huomioon, vaikka hallitusohjelman mukaan alkoholipolitiikassa toimitaan EU-oikeuden puitteissa, Poutala ihmettelee.
KD katsoo, että alkoholin etämyynnissä tulisi noudattaa samoja prosenttirajoja kuin kotimaan vähittäismyynnissä.
– Alkoholin kotimaan vähittäismyynnin prosenttirajat (8/5,5%) on asetettu hillitsemään alkoholihaittoja ja turvaamaan Alkon kansanterveydellisen aseman säilyminen. Kristillisdemokraatit eivät näe näiden tavoitteiden mukaisena, että ulkomaisille yrityksille sallittaisiin vahvojen alkoholijuomien etämyynti Suomeen.
Kristillisdemokraattien mukaan hallituksen esitys asettaa kotimaiset toimijat ulkomaisia heikompaan asemaan, mikä ei ole perusteltu ratkaisu myöskään verotuottojen ja alan tuoman muun arvonlisän näkökulmasta. Nyt kotimaisille toimijoille ihan tarkoituksellisesti luodaan kannuste siirtää liiketoiminta ulkomaille, kuten Viroon.
– Alkoholin etämyynnissä tulisi pitäytyä kotimaista vähittäismyyntiä koskevissa alkoholipitoisuuden rajoissa. Valmistelussa arvioitiin, että etämyynnin rajaaminen kotimaisen vähittäismyynnin rajaan turvaisi parhaiten Alkon markkinaosuutta ja kansanterveyttä. Tämä tavoite on myös kirjattu hallitusohjelmaan. Näemme, että tältäkään osin hallituksen esitys ei ole hallitusohjelman mukainen ja toivomme, että eduskunta korjaa hallituksen esitystä, Poutala sanoo.
– Suomi on saanut oikeuden alkoholiyhtiön monopoliin kansanterveydellisin perustein liittyessään EU:n jäseneksi. Yhtenäistä prosenttirajaa sekä ulkomailta Suomeen kohdistuvaan vähittäismyyntiin (etämyynti) että kotimaiseen vähittäismyyntiin voidaan siis perustella komissiolle kansanterveydellisin perustein ja vetoamalla Suomen saamaan oikeuteen pitää yllä Alkon monopolia. EU-komission lopullinen kanta voidaan selvittää vain notifioimalla tämän sisältöinen lakiehdotus.
– Keskustelussa on vedottu tuoreeseen oikeustapaukseen kaiken etämyynnin vapauttamisen puolustamiseksi. Tällä hetkellä etämyynnin oikeustila on epäselvä, jolloin oikeus on katsonut oikeustapaukset kantajan eduksi, Poutala toteaa.
Eriävä mielipide****
Valtioneuvoston yleisistunto 25.09.2025
Kohta Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi alkoholilain muuttamisesta
Alkoholin kotimaan vähittäismyynnin prosenttirajat 8/5,5% on asetettu hillitsemään alkoholihaittoja ja turvaamaan Alkon kansanterveydellisen aseman säilyminen. Kristillisdemokraatit eivät näe näiden tavoitteiden mukaisena, että ulkomaisille yrityksille sallittaisiin vahvojen alkoholijuomien etämyynti Suomeen.
Alkoholin etämyynnissä tulee pitäytyä kotimaista vähittäismyyntiä koskevissa alkoholipitoisuuden rajoissa. Valmistelussa arvioitiin, että etämyynnin rajaaminen kotimaisen vähittäismyynnin rajaan turvaisi parhaiten Alkon markkinaosuutta ja kansanterveyttä. Tämä tavoite on myös kirjattu hallitusohjelmaan. Näemme, että tältä osin hallituksen esitys ei ole hallitusohjelman mukainen.
Lainsäädännöllä tulisi täsmentää, että alkoholijuomien etämyynti on vähittäismyyntiä, joka kohdistuu ulkomailta Suomen rajojen sisäpuolelle. Tämä ratkaisu on oikea, mikäli tahdotaan asettaa kotimaiset ja ulkomaiset toimijat yhdenvertaiseen asemaan ja estää alkoholijuomakaupan siirtyminen ulos Suomesta. Hallituksen esitys asettaa kotimaiset toimijat ulkomaisia heikompaan asemaan, mikä ei ole perusteltu ratkaisu verotuottojen ja alan tuoman muun arvonisän näkökulmasta.
Valmistelussa on pohdittu etämyynnin rajaamisen alkoholijuoman vahvuuden perusteella olevan mahdollisesti EU-oikeuden vastainen. Suomi on saanut oikeuden Alkoholiyhtiön monopoliin kansanterveydellisin perustein liittyessään EU:n jäseneksi. Yhtenäistä prosenttirajaa sekä ulkomailta Suomeen kohdistuvaan vähittäismyyntiin (etämyynti) että kotimaiseen vähittäismyyntiin voidaan siis perustella komissiolle kansanterveydellisin perustein ja vetoamalla Suomen saamaan oikeuteen pitää yllä Alkon monopolia. EU-komission lopullinen kanta voidaan selvittää vain notifioimalla tämän sisältöinen lakiehdotus. EU-oikeuden näkökulmasta keskeistä on kohdella ulkomaista ja kotimaista toimijaa yhdenvertaisesti ja turvata näin kilpailuneutraliteetti. Juuri se, että samat alkoholipitoisuutta koskevat rajat asetetaan sekä kotimaisille, että muista EU- tai ETA-maista Suomeen kohdistuvaan myyntiin, kohtelee toimijoita yhdenvertaisesti ja turvaa kilpailuneutraliteetin.
Etämyyntiä koskevaa ja rajoittavaa lainsäädäntöä on mahdollista tehdä, tätä myös komissio meiltä edellyttää. Vaatimus komissiolta ei ole, että kaikki etämyynti tulee vapauttaa. Tällä hetkellä oikeustila on epäselvä, jolloin oikeus on katsonut oikeustapaukset kantajan eduksi.
Hallitusohjelmassa on linjattu, että hallitus poistaa suomalaisten toimijoiden ulkomaille suuntautuvan markkinoinnin rajoitukset EU-oikeuden rajoissa. Valtioneuvoston listalla olevassa esityksessä markkinoinnin rajoituksia poistetaan myös Suomessa. Tältä osin esitys ylittää hallitusohjelmassa sovitun. Alkoholimainontaa koskevat säännökset on tehty erityisesti suojelemaan lapsia ja nuoria. Kristillisdemokraatit näkee hyvin tärkeäksi sen, että eri sosiaalisen median alustoilla tapahtuvaa alkoholin vaikuttajamarkkinointia koskee jämäkät säännöt. Lausuntokierrokselle lähteneessä esityksessä nämä säännökset olivat mukana, mutta nyt käsittelyssä olevasta versiosta ne on pudotettu pois. Vaikka vaikuttajamarkkinointi on uutta ja osin haastavaakin säädellä, on välttämätöntä, että sitä säädellään, sillä enemmän kuin lehtiä tai televisiota, lapset ja nuoret katselevat sosiaalista mediaa ja saavat sieltä vaikutteita. Lasten ja nuorten suojeleminen alkoholimainonnalta on keskeinen tavoite myös komissiolle ja komissio on tämän myös tuoreessa notifioinnissaan hyväksynyt. Hallituksen esitys jättää huomioimatta komission kehotuksen etsiä keinoja suojella alaikäisiä alkoholimainonnalta vaikuttajamarkkinoinnin lisäksi myös eri videojakopalveluissa.
Alkoholimainonnan säätely sosiaalisen median alustoilla on välttämätöntä, jotta nuorempia sukupolvia voidaan suojella liian varhain alkaneelta alkoholin käytöltä ja sen myötä tulevilta alkoholihaitoilta.
Mika Poutala
Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri